- Home
- ยป
- Products & Services
- »
- Rigid Led Strip
Rigid Led Strip
Leading Wholesale Trader of 240 led strip light from New Delhi.
240 Led Strip Light
Product Price: Rs 24 / MeterGet Best Price
Minimum Order Quantity: 150 Meter
Product Brochure
Product Details:
| Length | 5 m |
| Light Color | Pink |
| Operating Voltage | 12V DC |
| Input Voltage | 12V DC |
| LED Density | 240 LEDs/m |
| LED Chip Type | 2835 SMD |
| Waterproof Rating | IP20 (Non-Waterproof) |
| IP Rating | IP65 (Splash-Proof) |
240 LED Strip Light (High Density)
Enhance your space with this ultra-bright 240 LED strip light, designed for smooth and uniform illumination. With a high LED density, it delivers a continuous lighting effect without visible dots, making it perfect for modern interiors and decorative applications.
Yes! I am InterestedRequest A Callback